BleuGastro - Uzávierky stredísk - Štatistické zostavy
Funkcia štatistické zostavy slúži na definovanie vlastných štatistických zostáv, pričom užívateľ si sám zvolí obsah, parametre a závislosti medzi jednotlivými údajmi (stĺpcami).
Nastavené štatistické zostavy je možné exportovať a následne importovať do systému. Export a import je zabezpečený prostredníctvom xml. súboru.
Samotné naplnenie vyhotovenej zostavy je možné automatizovať ak zostave určíte, že sa má automaticky generovať pri mesačnej uzávierke stredísk. Takáto zostava je potom uložená v menu Uzávierky stredísk – Archívne uzávierky – Štatistické zostavy. Pri vytváraní vlastnej štatistickej zostavy postupujte nasledovne:
- Novu zostavu pridáte pomocou tlačidla „INS nový“ na ľavej strane okna.
- Otvorí sa vám prázdne okno štatistickej zostavy. Po otvorení zadajte názov „názov zostavy“. Názov zostavy bude tvoriť hlavičku zostavy.
- Nastavte formát strany:
- normal znamená zobrazenie zostavy na výšku
- landscape znamená zobrazenie zostavy na šírku
- Určite či sa má mesačná zostava generovať automaticky pri vykonaní mesačnej uzávierky. Ak bude príslušný check box označený, tak sa zostava bude automaticky generovať.
- Určite poznámku do zostavy. Pre poznámku je možné určiť či sa má tlačiť na zostave alebo nie. Stačí označiť nastavenie „zobrazovať poznámku na zostave“.
- Pomocou tlačidla „INS nový“ na ľavej strane okna budete pridávať jednotlivé stĺpce zostavy. Je vhodné, aby prvý stĺpec obsahoval číselník (t.j. strediská, pokladne, úseky a pod.). Podľa stĺpca číselník sa budú zobrazovať všetky nasledujúce údaje.
- Pri zadávaní stĺpca platia nasledujúce pravidlá:
- stĺpec musí obsahovať názov stĺpca, z dôvodu identifikácie
- typom stĺpca sa menia možnosti vo vyberači hodnota. Typ stĺpca môže byť „číselník“ (je možné vyberať zo stredísk, pokladní, úsekov a pod.), „údaj“ (po výbere je možné zobrazovať stav zásob, príjem, výdaj, súčet spôsobov platieb alebo skladových pohybov v nákupných respektíve predajných cenách), „vzorec“ (obsahuje iba možnosť zadať vzorec t.j. určiť vzťah medzi stĺpcami).
- ak zvolíte do vyberača hodnota číselník, tak na pravej strane formuláru treba označiť, ktorá položka z číselníku sa má zobrazovať. Položky z číselníka sa budú zobrazovať v takom poradí v akom sa nachádzajú na pravej strane formuláru
- ak zvolíte do vyberača hodnota údaj tak sa budú zobrazovať údaje prislúchajúce jednotlivým položkám z číselníka (zoradené podľa prvého stĺpca). Ak zvolíte údaj druh pohybu tak na pravej strane treba označiť tie druhy pohybu, ktoré sa majú zobrazovať v danom stĺpci pre príslušné strediská. Ak označíte viacej druhov pohybu tak sa v danom riadku zobrazí súčet daných pohybov. To isté platí ak vyberiete spôsob platby. Pri spôsoboch platby je možné zobraziť v nákupných alebo predajných cenách (vyberte pod políčkom hodnota). Taktiež je možné určiť či sa má suma zobrazovať s DPH alebo bez DPH a to označením príslušného check boxu.
- ak zvolíte do vyberača vzorec, tak na pravú stranu formuláru napíšte vzor (vzťah medzi jednotlivými stĺpcami). Viacej o tvorbe a pravidlách pre vytváranie vzorcov v štatistických zostavách sa dozviete na konci tejto kapitoly.
- nastavte šírku stĺpca. Hodnota sa určuje ako počet milimetrov.
- nastavte zaokrúhlenie pre stĺpec. Je možné nastaviť zaokrúhlenie až na 3 desatinné miesta. V prípade, že necháte vo vyberači hodnotu 0, tak hodnoty v stĺpci budú zaokrúhlené na celé čísla. o nastavte vytváranie sumárov. Ak označíte príslušné políčko tak sa bude pre daný stĺpec vytvárať sumár na konci zostavy
- nastavenie zobrazenia stĺpca. Ak označíte príslušné políčko, stĺpec sa bude zobrazovať na zostave. V prípade, že stĺpec využívate ako pomocný t.j. obsahuje iba pomocný vzorec pre výpočet iného stĺpca a nieje dôležité, aby sa na zostave zobrazoval, tak označenie zrušte.
- ak máte všetky stĺpce nadefinované vytvorenú zostavu zapíšte súhlasom.
Tvorba vzorcov:
Pri tvorbe vzorcov patria nasledujúce pravidlá: V prípade, že chcete vo vzorci využívať hodnotu z konkrétneho stĺpca tak stĺpec napíšte do hranatých zátvoriek. Napríklad: [2]
Ak potrebujete stĺpce násobiť, deliť, odčítavať, alebo sčítavať používajte príslušné matematické znamienka. Príklad násobenia: [2]*[3], príklad delenia: [2]/[4], príklad odčítavania: [2]-[5], príklad sčítavania: [2]+[3].
Ak je nutné vykonať vo vzorci matematický úkon, kde je vo vzťahu stĺpec a určitá číslica, tak číslicu nieje nutné dávať do zátvoriek. Príklad stĺpec 2 je vynásobený číslicou 3: [2]*3.
Ak je nutné vo vzorci v prvom rade niečo zrátať a až potom vynásobiť, tak vzorec nadefinujte napríklad takto: príklad stĺpec 2 ja najprv vydelený hodnotou 100 a potom vynásobený číslom 2. Takýto vzorec môžete využiť na výpočet %: ([2]/100)*2
Pri delení a násobení údajov zo stĺpca môže nastať situácia keď nejaký z údaj má hodnotu 0. V takomto prípade, by nebolo pri štandardnom zadaní vzorca možné zostavu vygenerovať. Preto musí vzorec obsahovať podmienku, čo má spraviť ak sa tam nulový údaj nachádza. Príklad stĺpec 4 je delený stĺpcom 2 pričom sa ráta s tým, že stĺpec 2 môže mať hodnotu nula a ak má hodnotu nula tak sa nahrádza číslom 1: ([4]/ if([2], 0, 1, [2]))
Po zadaní vzorca je vhodné, aby ste overili jeho správnosť. Správnosť vzorca sa dá skontrolovať tlačidlom validuj na pravej strane formuláru. Ak je stĺpec správny, tak systém oznámi, že stĺpec je validný.